راهنمای خرید

راهنمای خرید تلویزیون

راهنمای خرید تلویزیون

از این راهنمای خرید برای خرید تلویزیونی متناسب با توقعات و بودجه خود استفاده کنید.

این راهنمای خرید تلویزیون به شما هر چیزی را که هنگام خرید یک تلویزیون جدید باید بدانید، یاد می دهد. مهم نیست که دنبال توصیه‌های ساده هنگام خرید هستید، یا میخواهید بدانید که چه ویژگی‌هایی از همه مهم‌تر هستند. این راهنما چراغ راه شما هنگام خرید تلویزیونی جدید است. از تفاوت بین رزولوشن 4K و 8K گرفته، تا مقدمات مربوط به ویژگی های تلویزون هوشمند، اینکه چرا قابلیت HDR رامیخواهید، و تفاوت‌های بین LED و OLED، ما پاسخ تمام سوالات رایج مربوط به تلویزون های هوشمند را داریم.

امروزه، بطور مضحکی صفی دراز از تلویزیون های وضوح بالا (HD)، 4K Ultra HD، و حتی 8K در فروشگاه ها داریم، از صفحه بزرگ های ارزان قیمت گرفته تا صفحه نمایش‌های گران قیمتی که برخی از آنها بهترین تلویزیون‌های در دسترس هستند. تکنولوژی‌ها و ویژگی‌های‌شان شگفت انگیز هستند، اما دشوار است که همه آن ها را دنبال کنیم، این که کدام آن‌ها مهم هستند هم به کنار. ما با راهنمای‌مان در خرید تلویزیون اینجاییم تا به شما در تصمیم‌گیری کمک کنیم.

رهنمود‌های سریع در راهنمای خرید تلویزون

اگر عجله دارید، این ها مهم‌ترین نکات قبل از خرید تلویزیون هستند. هرکدام از این موضوعات را با جزئیات بیشتر در راهنمای خرید تلویزون خود در زیر شرح می‌دهیم:

تلویزیونی با رزولوشن کمتر از 4K نخرید. از خرید تلویزون های فول اچ‌دی یا 1080 پیکسل خودداری کنید.

فعلا می‌توانید بیخیال تلویزیون های 8K بشوید. آن‌ها بسیار گران هستند و فیلم‌ها و نمایش‌های 8K هم هنوز در دسترس نیستند.

انتظار داشته باشید که برای یک تلویزیون 55 اینچ 4K خوش قیمت، 500 دلار بپردازید. و حداقل 900 دلار برای یک نمونه 65 اینچی. نمونه هایی با تصویر، بلندگوها و ویژگی‌های بهتر، هزینه بیشتری خواهند داشت.

دنبال نرخ تازه‌سازی 60 هرتز یا 120 هرتز بگردید. وقتی بحث نرخ تازه‌سازی می‌شود، 60 هرتز خوب است ولی 120 هرتز بهتر است. نرخ تازه‌سازی بیشتر حرکتی روان‌تر برای همه‌چیز از فیلم‌ها و نمایش‌ها گرفته تا ورزش‌های زنده و بازی کردن، مهیا می کند.

دنبال یک تلویزیون سازگار با HDR  بگردید. این ویژگی رنگ‌های واقعی‌تر و کنتراست بهتری فراهم می‌کند.

تلویزون های OLED  از بیشتر تلویزون های LCD  بهتر بنظر می‌رسند: ولی تلویزیون‌های QLED سامسونگ، ویزیو و TCL رده متوسط‌هایی با قیمت مناسب هستند.

دنبال تلویزیونی با حداقل چهار درگاه HDMI باشید. و اگر می‌توانید ترجیحا دنبال فرمت جدید HDMI 2.1 باشید.

برای خرید یک ساندبار برنامه‌ریزی کنید. امروزه بلندگوهای تلویزیون خوب نیستند چرا که صفحه نمایش‌ها باریک‌تر شده‌اند.

از گارانتی‌های طولانی مدت اجتناب کنید. شرکت کارت اعتباری شما ممکن است از قبل تسهیلات محافظ خرید فراهم کرده باشد.

اندازه صفحه نمایش: پیدا کردن مکان دلنشین

چه به دنبال تلویزیونی ساده چه پیشرفته باشید، احتمالا بزرگ‌ترین عامل در تصمیم شما اندازه صفحه نمایش است. در نظر بگیرید که معمولا چند نفر در خانواده شما همزمان تلویزیون تماشا می‌کنند و اینکه کجا قرار است تلویزیون جدید‌تان را قرار دهید. سپس بزرگ‌ترین صفحه نمایشی که با آن فضا راحت است را متناسب با بودجه‌تان انتخاب کنید. امروزه مکان دلنشین، با در نظر گرفتن قیمت، عملکرد و اتاق نشیمنی معمولی، بین 55 و 65 اینچ می‌باشد.

اندازه صفحه نمایش تلویزیون

اندازه صفحه نمایش همچنین به اینکه چقدر نزدیک تلویزیون می‌نشینید هم بستگی دارد. اساسا، اگر بتوانید تک تک پیکسل‌های صفحه نمایش را ببینید، زیادی نزدیک هستید. یک قاعده سرانگشتی هست که برای صفحه های HD  باید در فاصله‌ای سه برابر بیشتر از ارتفاع صفحه نمایش بنشینید و برای 4K Ultra HD، فقط یک و نیم برابر ارتفاع صفحه نمایش. به زبان دیگر، مقابل یک تلویزون 4K Ultra HD می‌توانید دو برابر نزدیک‌تر بنشینید.

هیچ راهنمای خرید تلویزیونی، جدا از اینکه چقدر پرجزئیات باشد، نمی‌تواند جایگزین تجربه و قضاوت خود شما بشود. اگر فرصتش را دارید، به یک مغازه بروید، )شاید بخواهید خانواده را هم ببرید) و به تلویزیون‌ها نگاه بکنید. اگرچه محتویات کیفیت 4K، کمتر از 1080 پیکسل رایج هستند، اگر قصد دارید که نزدیک صفحه نمایشی بسیار بزرگ بنشینید، ممکن است که تکنولوژی رزولوشن بالاتر را بخواهید.

اما همچنین باید این را هم در نظر بگیرید که تلویزیون کجای خانه شما خواهد بود. با وجود آنکه توصیه زیر برای اتاق‌های نشیمن و تماشاخانه‌های خانگی در نظر گرفته شده، شاید بخواهید این را در نظر بگیرید که چه اندازه‌ای مناسب سایر بخش‌های خانه است، مانند اتاق خواب یا آشپزخانه، که تلویزیونی کوچکتر شاید مورد نیاز باشد.

خلاصه مطلب: اندازه و رزولوشنی مناسب برای فاصله‌ای از صفحه نمایش که می‌نشینید انتخاب کنید. با 55 اینچ شروع می‌کنیم، مگر اینکه در آپارتمانی کوچک یا در خوابگاه باشید.

رزولوشن صفحه: 8K، 4K یا HD؟

رزولوشن توصیف کننده تعداد پیکسل‌های بوجود آورنده تصویر روی صفحه نمایش است، که بر حسب ردیف‌های افقی و ستون‌های عمودی تعریف می‌شود. پیکسل بیشتر باعث تصویری دقیق‌تر و جزئیات ظریف‌تر می‌شود، پس رزولوشن بالاتر، (تقریبا همیشه) بهتر است.

رزولوشن تصویر تلویزیون

هیچ راهنمای خرید تلویزونی بدون بحث درمورد رزولوشن کامل نخواهد بود. برای سال‌های زیادی، رزولوشن 1920 در 1080، که Full HD نیز نامیده می‌شود، استاندارد بوده است، و همچنان هم رایج‌ترین رزولوشن در تلویزون‌های سراسر زمین است. با این وجود، سازندگان تلویزون به سرعت در حال تغییر به سمت تلویزیون‌های Ultra HD(یا 4K) هستند. این نمونه‌های4K  چهار برابر بیشتر از تلویزیون‌های وضوح بالای فعلی پیکسل دارند. در مورد 2160 خط افقی، یا 3840 در 2160 پیکسل صحبت می‌کنیم.

بزرگترین مزیت تلویزون‌های 4K این است که اشیای کوچک روی صفحه جزئیات بیشتری دارند، که شامل متنی دقیق‌تر هم می‌شود. روی هم رفته، نسبت به یک تلویزون HD، تصاویر پر مایه‌تر و شبیه‌تر به واقعیت هستند. اما این مزیت‌ها می‌توانند موشکافانه باشند. تصوير دقيق‌تر همچنين اين مزيت را ايجاد مي‌كند كه به شما اجازه مي‌دهد صفحه را به راحتي از فاصله نزديك‌تر ببينيد، كه باعث مي‌شود ديدن تلويزيون‌هاي بزرگ‌تر در خانه‌اي با ابعاد معمولي راحت‌تر شود.

فیلم‌های Ultra HD عالي بنظر مي‌رسند، و پيدا كردنشان روز به روز راحت‌تر می‌شود  چندین سرویس استریم، مانند «نتفلیکس»، «آمازون ویدئو» و حتی «یوتیوب» شروع به عرضه محتوای 4K کرده‌اند، که باعث می‌شود تلویزیون‌های هوشمند و دانگل‌های استریم بهترین گزینه برای راحت پیدا کردن فیلم‌ها و نمایش‌های 4K باشند. در حالی که دیسک‌های بلوری Ultra HD بیشتر دارند رواج پیدا می‌کنند، باز هم از کیفیت 1080 پیکسل استاندارد رواج کمتری دارند. تلویزیون پخش زنده هنوز 4K را کاملا نپذیرفته، ولی «DirectTV»، «Dish Network» و «Comcast Xfinity» همگی شروع به عرضه فیلم‌های 4K کرده‌اند. گرچه تلویزیون‌های Ultra HD می‌توانند فیلم‌های اچ‌دی موجود را بهتر نمایش دهند، نتایج ممکن است یکسان نباشند و به اندازه برنامه‌ریزی 4K اصلی، دقیق بنظر نرسند. شما شاید کم کم شروع به دریافت تلویزون 4K از طریق امواج بکنید، پخش استاندارد جدید «ای تی اس سی 3»(همچنین با نام ««تلویزیون نسل بعد»» هم شناخته می‌شود) در سال 2020 شروع به توزیع سرویس به چندین شهر در سرتاسر آمریکا کرده است، که پتانسیل گرفتن سیگنال و تصویر بهتر و ویژگی‌های هوشمندتر را با استفاده از ارتباط اینترنتی به ارمغان آورده است. این استاندارد جدید در 2021 گسترش پیدا خواهد کرد، اما تلویزون‌هایی با تنظیم کننده «ATSC 3.0» هنوز کمیاب هستند.

در حال حاضر بالاخره تلویزیون‌های 8K با قیمت‌های نسبتا مناسب در بازار موجود هستند، با این اطمینان که سال 2021 بیشتر عرضه می‌شوند. این صفحه نمایش‌ها رزولوشن دیده شده روی صفحه‌های 4K را چهار برابر می‌کنند، که جهشی عظیم در کیفیت تصاویر را عرضه می‌کنند، اما پیدا کردن محتوایی که بتواند از تمام ظرفیت‌های آن استفاده کند به شدت محدود است. در حالی که ما توصیه می‌کنیم به سراغ تلویزیون‌های 4K بروید، اولین کنسول‌های بازی آماده 8K عرضه شده‌اند، که اولین منبع واقعی محتوای 8K را به ارمغان آورده‌اند. اما این موضوع احتمالا برای توجیه هزینه تلویزیون 8K کافی نباشد.

خلاصه مطلب: رزولوشن Ultra HD که 4K نیز نامیده می‌شود، روز به روز بیشتر به کیفیت استاندارد تبدیل می‌شود، و اگر می‌خواهید سرمایه گذاریتان در آینده هم تضمین باشد، انتخاب بهتری است. همین الان هم می‌توانید تلویزیون 8K بخرید، اما پیشنهاد می‌کنیم دست نگه دارید.

قابلیت HDR: اگر بیشترین رنگ‌ها را می‌خواهید آن را بگیرید

 HDRیک ویژگی جدید از تلویزیون‌های 4K Ultra HD است، که مخفف «دامنه دینامیک بالا» می‌باشد، که اشاره‌ای به توانایی‌اش در نشان دادن رنگ‌های بیشتر، سطوح کنتراست‌ بیشتر و روشنایی افزایش‌یافته است. HDR لزوما یک ارتقا از فرمت 4K یا Ultra HD است(به تلویزیون‌های 1080 پیکسل اچ‌دی مربوط نمی‌شود.) برای این ویژگی جدید، تولیدکنندگان تلویزیون برای تشخیص دادن تلویزیون‌های HDR از تلویزیون‌های استاندارد 4K Ultra HD در حال دادن نام‌های جدید به آن‌ها هستند. استاندارد پایه برای محتوای با دامنه دینامیک بالا،  HDR10نام دارد، آنطور که توسط «اتحادیه UHD»، یک گروه تجارت صنعتی عنوان شده است. تعداد زیادی از شرکت‌ها مشخصه حداقلی پایه برای سازگاری با HDR را پشتیبانی می‌کنند. پس امسال عنوان HDR10 یا «Ultra HD Premium» را روی تعداد روز افزونی از تلویزیون‌ها خواهید دید.

«Dolby Vision» یک نسخه پر تقاضاتر از HDR است که توسط افرادی که سیستم کاهش نویز و صداهای اطراف دالبی را خلق کرده‌اند، آن را ساخته و به رسمیت درآورده‌اند. از لحاظ نظری، یک تلویزیون «Dolby Vision» باید مجموعه‌ای سختگیرانه‌تر از معیارها را برای نمایش دادن محتوای HDR برآورده کند، و آزمایش ما این واقعیت را تایید می‌کند. تا به اینجا، «Dolby Vision» پیشگام صنعت بر حسب فرمت‌های اختصاصی HDR بوده است.

همچنان سردرگمی‌هایی در مورد HDR وجود دارد. هر تلویزیونی در بازار که دارای HDR فعال باشد، در حال حاضر با 10HDR سازگار است، ولی «Dolby Vision» فقط بر روی تلویزیون‌هایی یافت می‌شود که هم معیارهای فنی «Dolby» را برآورده کند و هم برای این استاندارد هزینه‌های گرفتن مجوز را پرداخت کنند. با این وجود، «Dolby Vision» به سرعت تبدیل به استاندارد صنعت برای محتوای HDR شده است، و می‌توان آن را روی مدل‌های گرانتر اکثر برندها (مانند «ال جی»، سونی»، «تی سی ال» و «ویزیو») یافت.

سامسونگ فرمت HDR ممتاز خود را تحت عنوان HDR10+ برای تمام تلویزیون‌های هوشمند خود معرفی کرده است. (بله، اسم‌گذاری سامسونگ اوضاع را خیلی پیچیده می‌کند.) با وجود اینکه فرمت HDR10+، تجربه دید خیلی خوبی ارائه می‌کند، و محتوای HDR10+ ای که بر روی «آمازون پرایم ویدئو» و تعداد کمی از بلوری‌های Ultra HD عرضه شده است، بسیار کمتر از «Dolby Vision» رایج است. حتی از این هم مشکل‌آفرین‌تر، اینکه بسیاری از پخش کننده‌های بلوری Ultra HD اصلا از HDR10+ پشتیبانی نمی‌کنند، پس اگر می‌خواهید تماما روی فرمت HDR اختصاصی سامسونگ سرمایه گذاری کنید، گزینه‌هایتان از این هم محدودتر خواهند شد.

هم «تکنی‌کالر» و هم «آیمکس» استانداردهای اختصاصی خود را وارد بازار کرده‌اند، به ترتیب تحت عنوان «اچ دی ار پیشرفته تکنی‌کالر» و «آیمکس بهبودیافته». هنوز برای گفتن اینکه هر کدام از این فرمت‌های جدید تاثیر زیادی رو بازار خواهند داشت یا نه، بسیار زود است.

خیلی فیلم‌های زیادی برای HDR در دسترس نیست، اما کم کم اوضاع در حال بهتر شدن است. چندین فیلم در فرمت جدید دیسک 4K بلوری وجود دارند، همچنین تعداد فیلم‌های HDR در دسترس با استفاده از سرویس‌های استریم مانند «آمازون پرایم» و «نتفلیکس»  در حال افزایش است. همچنین بعضی از پخش کننده‌های جدید 4K بلوری وعده می‌دهند که برای پخش دیسک‌های HDR جدید قابل ارتقا باشند، اما قبل از خرید آن‌ها حتما بررسی کنید. در آخر، کابل و ماهواره فرمت HDR خاص خود را دارند، تحت عنوان «هایبرید لاگ-گاما(اچ ال جی)»؛ پس کم کم باید شروع به دیدن تبلیغات گه گاهی پاپ آپ HDR برای فیلم‌ها و حتی پخش زنده تلویزیون کنید.

خلاصه مطلب: تلویزیونی را صرفا به دلیل پشتیبانی از HDR انتخاب نکنید چرا که این استاندارد هنوز جا نیوفتاده است. به هر حال اگر بهترین را می‌خواهید، تلویزیون HDR ای بخرید که با «Dolby Vision» سازگار باشد، آنطور که بنظر می‌رسد این فرمت در حال گسترش است.

نرخ تازه‌سازی: هر چه سریع‌تر بهتر

نرخ تازه‌سازی که با هرتز بیان می‌شود بیانگر تعداد دفعاتی در ثانیه است که تصویر روی صفحه تازه‌سازی می‌شود. نرخ تازه‌سازی استاندارد 60 بار بر ثانیه یا 60 هرتز است، به هر حال، در صحنه‌هایی با حرکات سریع اشیا متحرک، نرخ تازه‌سازی 60 هرتز ممکن است تصاویر را تار و متلاطم سازد، بخصوص بر بروی تلویزیون‌های وضوح بالای .LCD پس برای ساخت یک تصویر پیوسته، سازندگان نرخ تازه‌سازی را دو برابر یعنی 120 هرتز و (در مواردی 240 هرتز) کرده‌اند.

از آنجایی که در محتوای ویدئو اورجینال به این اندازه تصویر در ثانیه وجود ندارد، تلویزیون‌ها جور دیگری از پس نرخ تازه‌سازی سریع‌تر بر می‌آیند. یک روش این است که به سادگی میان تصاویر اصلی، تصاویر سیاه قرار دهیم، اینگونه چشم بیننده را گول می‌زنیم تا تصویری با تاری کمتر و پیوستگی بیشتر ببیند. تکنیک دیگر تولید و قرار دادن تصاویر جدید که حالتی از حرکت را در بین تصاویر مجاور نشان دهند، برای نشان دادن حرکت واقعی‌تر است. به هر حال، بسته به اینکه پردازش ویدئو چگونه انجام شده، می‌تواند باعث شود که فیلم یا نمایشی کمدی، صاف و یکدست بنظر برسد، یا همانطور مانند سریال‌های احساسی قدیمی با روشنایی کم بنظر برسد. بعضی از مدل‌های جدید از قابلیت فریم ریت بالا HFR برخوردار هستند، که یعنی هم نرخ تازه‌سازی بالاتری دارند و هم قابلیت پشتیبانی از فیلم‌هایی با فریم ریت بالاتر از 60 هرتز را هم اضافه کرده‌اند. محتواهای HFR که هم شامل فیلم‌ها و هم پخش زنده هستند، قرار است عرضه شوند، و HFR بخصوص برای ورزش‌های زنده مناسب است، پس قطعا ویژگی‌ای است که باید آن را زیر نظر داشت.

گیمرها مخصوصا مشتاق به گرفتن نرخ تازه‌سازی بالاتر هستند، ولی اگر از یک کنسول بازی استفاده می‌کنید، 60 هرتز نرخ مطلوب است. اکثر کنسول‌های بازی حداکثر به نرخ 60 فریم بر ثانیه می‌رسند و حتی بهترین تلویزیون‌های 4K گیمینگ هم بهترین عملکرد خود را زیر 120 هرتزای که ما برای سایر محتواها توصیه می‌کنیم، دارند.

مراقب باشید: از عباراتی مانند «نرخ تازه‌سازی موثر» آگاه باشید که یعنی فریم ریت واقعی نصف فریم ریت عنوان شده است(مثلا 120 هرتز نرخ تازه‌سازی موثر در واقع یک نرخ تازه‌سازی 60 هرتزی است.) هر چیز دیگری، مربوط به پردازش ویدئو می‌شود، نه تازه‌سازی صفحه.

خلاصه مطلب: گیمرها از یک تلویزیون 60 هرتزی کیفیت زیادی می‌گیرند، اما اکثر خریداران تلویزیون نباید تلویزیونی با نرخ تازه‌سازی کمتر از 120 هرتز بخرند.

HDMI و پورت ها: دنبال بیشتر و بیشتر باشید

شاید این نکته دیر به ذهنتان خطور کند، اما به تعداد ورودی‌های HDMI تلویزیون توجه کنید. کارخانه‌ها بدنبال کاهش هزینه‌ها شاید ورودی‌های HDMI کمتری در پشت تلویزیون خود قرار دهند. این درگاه‌ها می‌توانند سریع پر بشوند، با اضافه کردن یک ساندبار، یک «روکو» یا دانگل «کروم‌کَست» و یک کنسول بازی، شما تا حالا 3 درگاه را استفاده کرده‌اید.

پورت HDMI

اگر تصمیم گرفته‌اید که دل به دریا بزنید و یک تلویزیون 4K Ultra HD بگیرید، مطمئن شوید که درگاه‌های تلویزیون از HDMI 2 برای سازگاری با محتویات آینده Ultra HD برخوردارند. بسیاری از تلویزیون‌های بازار فقط یک درگاه برای پشتیبانی از طرح حفاظت در مقابل کپی  4K دارند، که بعنوان «اچ دی سی پی 2.2»(حفاظت از محتوای دیجیتال با پهنای باند بالا) شناخته می‌شود.

فرمت جدیدتر  HDMI 2.1در ماه‌های اخیر روی تلویزیون‌ها پدیدار شده است. و در حالی که بزرگ‌ترین مزایای استاندارد جدید در نشان دادن محتوای 8K دیده خواهد شد، هنوز هم بسیاری از چیزهای خوب برای تلویزون‌های 4K عرضه می‌شوند. بزرگ‌ترین بهبود آن پشتیبانی از نرخ تازه‌سازی متغیر«وی آر آر» می‌باشد، که همان ترتیب مطابق کردن فریم ریت که درتکنولوژی‌های «جی-سینک‌های انویدیا» و «فری-سینک‌های ای ام دی» دیده شده را معرفی می‌کند. با مطابق کردن نرخ تازه‌سازی تلویزیون با فریم ریت‌های منبع محتوای شما، که در این مورد کارت گرافیک داخل کنسول بازی یا رایانه شخصی شما است، حرکتی یکنواخت‌تر و بدون بریده شدن صفحه دریافت خواهید کرد. همچنین قابلیت دریافت فریم ریت‌های بالاتر برای ویدیو 4K و داده‌های HDR غنی‌تر را اضافه می‌کند که اجازه تعدیل در سطح زمینه را برای کنترل دقیق‌تر نور پس زمینه می‌دهد. از حالا به بعد شاهد ظاهر شدن قابلیت  HDMI 2.1 روی تعداد کمی از مدل‌ها خواهیم بود، مانند مدلی که در مطلب بررسی «ال جی سی ایکس OLED» معرفی کردیم، که از استاندارد سریع‌تری برای هر 4 تا HDMI خود استفاده می‌کند. و امسال HDMI 2.1 روی تعداد بیشتری از تلویزیون‌ها ظاهر خواهد شد، در مدل‌هایی از «ال جی، سامسونگ، سونی، تی سی ال، ویزیو، فیلیپس و های‌سنس». حواستان به این راهنمای خرید تلویزیون باشد تا درک کنید که HDMI 2.1 چگونه به شما سود می‌رساند و اینکه اصلا ارزش صبر کردن برای آمدنش در امسال را دارد یا نه.

خلاصه مطلب: دنبال حداقل 4 درگاه HDMI باشید و اگر می‌توانید فرمت جدیدتر HDMI  یعنی 2.1 را در اولویت قرار دهید.

انواع تلویزیون به زبان حرفه‌ای: LCD، LED LCD، OLED

جدا از ساز و کارهای پروژکتوری، اساسا دو نوع تلویزیون در بازار وجود دارد، LCD و OLED. فقط در صورتی که کلی پول برای هدر دادن داشته باشید، احتمالا یک تلویزیون LCD می‌خرید.

تلویزیون‌های LCD و LED

بخش عمده‌ای از تلویزیون‌های امروزه LED LCD هستند، این دستگاه‌های ا‌چ‌دی و Ultra HD از دیودهای نورگسیل(ال ای دی) برای روشنایی صفحه LCD استفاده می‌کنند و می‌توانند بشدت باریک باشند. بسیاری از این تلویزیون‌ها بطور دینامیکی می‌توانند بخش‌های خاصی از صفحه را روشن کنند و برای بهتر نشان دادن مناطق روشن و تاریک در یک صحنه، بقیه قسمت‌ها را تار کنند، ویژگی‌ای که تحت عنوان «تار سازی فعال» یا «تار سازی محلی» شناخته می‌شود. تلویزیون‌های LED LCD ساده برای یک صفحه نمایش 32 اینچی کم کم 200 دلار قیمت دارند، در حالی که قیمت پیشرفته‌ترین مدل 90 اینچی ممکن است تا 8،000 دلار هم برسد.

اکثر دستگاه‌های LCD در لبه صفحه خود از LED استفاده می‌کنند. نمونه‌های بهتر از «تار سازی فعال» پشتیبانی می‌کنند، اما برای انجام اینکار صرفا با دستکاری چراغ‌های در طول لبه، نیاز به کمی جادوی دیجیتال است.

تلویزیون‌های تمام-آرایه LED درست پشت صفحه خود دیودهای نورگسیل دارند، در شبکه‌ای شطرنجی از «ناحیه‌ها» که تکت تک این ناحیه‌ها می‌توانند روشن‌تر یا تیره‌تر شوند. چنین آرایشی نور پس زمینه را واضح‌تر می‌کند و در موضوع کنتراست اجازه پخش تصویر پر جزئیات‌تری می‌دهد. نوردادن به پس زمینه بصورت تمام آرایه زمانی فقط محدود به مدل‌های تاپ بود، اما با آمدن هر چه بیشتر تلویزیون‌های Ultra HD با قیمت پایین‌تر، این ویژگی در مدل‌هایی با قیمت متوسط رایج‌تر شد.

تکنولوژی دیگر LCD ، با نام نقاط کوانتوم، دارد رایج‌تر می‌شود، نیازهای HDR موجب شد که آرایه‌ای گسترده‌تر از رنگ‌ها و روشنایی بیشتر بوجود آورند. LCDای که از نقاط کوانتومی استفاده می‌کند اساسا یک لایه دیگر یا یک «ریل» اضافه شده از نقاط نانو کریستال با ابعاد متفاوت دارد که هنگامی روشن می‌شوند که نور پس زمینه LED به آن‌ها برخورد کند. نتیجه کار طیف گسترده‌تری از رنگ و روشنایی افزایش یافته است.

مراقب باشید که بعضی برندها از عناوین گیج‌کننده‌ای استفاده می‌کنند. بزرگ‌ترین آن‌ها QLED است که روی تلویزیون‌های ممتاز سامسونگ به صورت برجسته نمایش داده شده و سازندگان دیگر هم از قافله عقب نمانده‌اند. تلویزیون‌هایی نقطه کوانتومی LCD با نوردهی پس زمینه‌ای LED – با OLED اشتباه گرفته نشود – وجود دارند. و در حالی که صفحه نمایش‌های نقطه کوانتومی هنوز به پای سطح‌های سیاهی حقیقی OLED نمی‌رسند، با تلاش سازندگان برای پیشرفت تکنولوژی این فاصله کم و کمتر می‌شود. برای تلویزیونی رده متوسط با قیمت مناسب بین LCD و صفحه نمایش‌های OLED گران قیمت، آوردن تکنولوژی نقطه کوانتومی راهی هوشمندانه برای در پیش گرفتن است.

نکات مثبت: طیف وسیعی از قیمت‌ها، ابعاد و ویژگی‌ها، در بعضی مدل‌های 4K Ultra HD، حتی در یک اتاق آفتابگیر هم صفحه‌های روشن قابل دیدن هستند، کیفیت تصویر بطور یکنواخت با نور دهی پس‌زمینه‌ای تمام آرایه و تکنولوژی نقطه کوانتومی.

نکات منفی: نشان دادن کاستی‌هایی هنگام نمایش حرکات سریع، مثلا در ورزش‌ها، از دست دادن برخی از جزئیات سایه‌ها چرا که پیکسل‌ها نمی‌توانند کاملا سیاه شوند.(حتی با با نور دهی پس‌زمینه‌ای تمام آرایه)، وقتی از کناره‌ها نگاه کنیم تصاویر کمرنگ می‌شوند(خارج از محور).

تلویزیون‌های OLED

تلویزیون‌های OLED بهتر از LED LCD‌های تمام آرایه با تعداد کمی از مناطق نوردهی عمل می‌کنند، تلویزیون‌های OLED از لایه‌ای از LED‌های اورگانیک استفاده می‌کنند، که در سطح پیکسلی کنترل شده‌اند، برای رسیدن به سیاهی مطلق و سطح‌هایی جذاب از کنتراست.(فیلم یک آتش بازی در برابر آسمانی سیاه اثباتی مورد علاقه از تکنولوژی OLED است.)

تلویزیون‌های OLED

با این وجود، «ال جی» تنها شرکتی نیست که به صورت فعال بدنبال بکارگیری تکنولوژی OLED در صفحه‌هایی با ابعاد بزرگ است. سونی چند سال است که مدل‌های OLED را عرضه می‌کند، و امسال انتظار دیدن عرضه‌های تازه OLED را هم از «ویزیو» و هم از «فیلیپس» داریم. بهترین نوع تکنولوژی صفحه نمایش منحصرا روی تلویزیون‌های 4K(حتی بالاتر از آن، با معرفی تلویزیون «الجی زد 9 8K OLED ») دیده می‌شود، و ابعاد آن در محدوده 55 تا 75 اینچ و بزرگتر قرار دارد. اما قیمت OLED بسیار مناسب‌تر شده است، مدل‌های 55 اینچی با کمتر از 2،000 دلار به فروش می‌رسند قیمت مدل‌های 65 اینچی بین 2،000 تا 3،000 دلار است.(سونی به دلیل قیمت‌گذاری بالاترش زبانزد است، و تلویزیون جدید «سونی براویا A8H OLED» در ابعاد 55 و 65 اینچ به ترتیب 2،299 و 3،099 دلار بفروش می‌رسند.) ممکن است امسال آنطور که شرکت‌ها در رقابت هستند و پنل‌های کوچکتر OLED به بازار می‌آیند، اولین صفحه نمایش‌های کوچکتر OLED زیر 1،000 دلار را شاهد باشیم.

نکات مثبت: بهترین تصویر تلویزیون، بدون شک، رنگ‌ها واقعی به نمایش می‌آیند، سیاهی‌های عمیق‌تر و کنتراست بهتر و جزئیات بهتر سایه‌ها نسبت به بهترین تلویزیون‌های «ال سی دی»، با نگاه از کناره‌ها کیفیت تصویر حفظ می‌شود.

نکات منفی: قیمت‌های بالاتر، حداکثر روشنایی کمتر نسبت به بعضی از تلویزیون‌های LCD، عدم اطمینان از وضعیت صفحه نمایش بر اثر مرور زمان، که یعنی آیا بعد از نشان دادن یک تصویر ثابت برای مدت زمان طولانی تصویر را «روح مانند»(که بعنوان اشتعال تصویر از درون نیز شناخته می‌شود.) نشان می‌دهد یا خیر. اما صنعت تلویزیون همیشه در حال آماده‌سازی تکنولوژی‌های جدید است، و زبان فنی‌ای که با آن همراه شویم. در حالی که تکنولوژی‌هایی مانند «میکرو LED» و «مینی LED» هنوز جدید و نسبتا کمیاب هستند، امسال کم کم بر روی مدل‌های جدید ظاهر می‌شوند، پس حواستان به پوشش خبری ما برای فهمیدن ویژگی‌های جدید وقتی به بازار می‌آیند، باشید.

رزولوشن 8K: دست نگه دارید

اگر فکر کرده‌اید که رفتن به سراغ رزولوشن 4K شگفت انگیز بوده، 8K شما را شگفت زده خواهد کرد، که با 7680 در 4320 پیکسل در جزئیات حتی پا را فراتر هم گذاشته. دیدنش شگفت انگیز است، و این قابلیت بزرگ بعدی در تلویزیون‌های مصرفی است. اما هر راهنمای ارزشمند خرید تلویزیون باید این را بگوید که هنوز چیزی نیست که ارزش پول خرج کردن را داشته باشد.

تلویزیون های 8K

سازندگان تلویزیون در حال سرمایه گذاری‌های بزرگی روی صفحه نمایش‌های 8K هستند. و هیچ شکی نیست که این ویژگی بزرگ بعدی در تلویزیون‌ها است. اما تمام آن جزئیات چشم نواز هنوز یک عنصر ضروری را کم دارند: محتوا. هیچ فیلم 8Kای برای خرید وجود ندارد، و همبن حالا هم استریم کردن با کیفیت 4K نیازمند اتصال اینترنتی‌ای است که اینترنت اکثر مردم از پسش بر نمی‌آیند. تا به امروز، شرکت‌ها امیدوارند که پیشرفت بر اساس هوش مصنوعی خیال‌انگیز همه چیز را جوری سازد که به اندازه کافی خوب بنظر برسند تا قیمت‌هایی که حتی از قیمت تلویزیون‌های ممتاز 4K هم پیشی می‌گیرند را توجیح کند. نمونه‌های 8K در بازار گرانتر از نمونه‌های 4K هستند، اما اوضاع در حال بهتر شدن است. در حالی که مدل‌های پیشین صفحه نمایش‌های شگفت انگیز و نیز قیمت‌های بیش از حد خود را به رخ کشیدند(«LG Z9 8K OLED با صفحه نمایش 88 اینچی با قیمت 29،999 دلار بفروش می‌رسد.)، تلویزیون‌های 8K کوچکتر و با قیمت معقول‌تر نمایان شده‌اند، مثلا «سامسونگ کیو900تی‌اس» 65 اینچی که در حال حاضر 4،499 دلار است- که خیلی هم از بعضی از تلویزیون‌های هوشمند 4K بیشتر نیست.

خلاصه مطلب: می‌توانید تلویزیون‌های 8K را به خریداران اولیه آن بسپارید. تا زمانی که محتوای آن در دسترس باشد، شما تا آن موقع فقط در حال پول دادن برای ویدیوهای 4K ارتقا یافته هستید.

تلویزیون‌های هوشمند: تا الان اکثرا هوشمند هستند

تعداد روزافزونی از تلویزیون‌ها با قابلیت وای فای درونی برای اتصال به سرویس‌های استریم ویدیو بر پایه اینترنت مانند نتفلیکس یا اجرای اپلیکیشن‌هایی برای دیدن برنامه‌هایی مطابق با علاقه خاص شخص، دانلود کردن فیلم‌ها هر وقت که خواستید، بازی کردن یا حتی پست گذاشتن در «فیسبوک» به بازار می‌آیند. جدیدترین نمونه‌ها حتی می‌توانند محتواها را در سرتاسر سرویس‌های استریم و پخش زنده‌ها را از طریق کابل یا ماهواره، جستجو کنند.

تلویزیون های هوشمند

روابط کاربری عموما در حال بهتر شدن هستند. «ویزیو»، «الجی» و حالا «سامسونگ» از ردیفی کاربردی از آیکون‌ها در زیر صفحه استفاده می‌کنند. «روکو» رابط کاربری شهودی معروف خود را در تلویزیون‌های ارزان قیمت «های‌سنس»، «تی‌سی‌ال» و سایر برندهای ارزان قیمت، عرضه کرده است. گوگول پلتفرم «تلویزیون اندروید» خود را به شرکت‌هایی نظیر «سونی» و «وستینگ‌هاوس» عرضه کرده و «آمازون» به سراغ ترکیب تلویزیون‌های «فایر ادیتیشن آمازون» «توشیبا» و «اینسیگنیا»(برندهای «بست‌بای») رفته است. با این وجود، اکثر تلویزیون‌های هوشمند که شامل سرویس‌های بزرگ مانند «پانادورا»، «هولو» و «نتفلیکس» هستند، بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند که تلویزیونی که می‌خرید آپشن‌هایی که می‌خواهید را داشته باشد.

اپلیکیشن‌های استریم در دسترس روی تلویزیون‌های هوشمند هم یکی از بهترین روش‌ها برای یافتن و لذت بردن از محتوای 4K و HDR هستند. با فیلم‌ها و نمایش‌هایی که توسط سرویس‌هایی از «آمازون»، «هولو»، «نتفلیکس» و «یوتیوب» عرضه می‌شوند، یافتن محتوا با رزولوشن 4K و  HDRفعال، سریع و آسان است، آسان‌تر از یافتن دیسک‌های بلوری با فرمت‌های مطلوب. تنها نگرانی این است که اتصال اینترنت شما می‌تواند پهنای باند کافی فراهم سازد یا خیر.

اما همه تلویزیون‌های هوشمند یکسان ساخته نشده‌اند. بعضی از برندهای کم هزینه عاملیت تلویزیون هوشمند را بدون نام‌گذاری پلتفرم اصلی‌ای که استفاده می‌کنند، عرضه می‌کنند. در اين موارد، انتظار مواجه با محدوديت‌ها را داشته باشيد. پلتفرم‌های هوشمند غیر معروف به صورت مکرر از انتخاب بشدت محدود اپلیکیشن، عملکرد پایین‌تر از سطح توقع و ایجاد حفره‌های امنیتی رنج می‌برند.

در گذشته، می‌توانستید یک تلویزیون «ساده» ارزانتر بخرید و با یک دستگاه استریم مانند «دانگل استریم روکو 50 دلاری » آن را هوشمند کنید. اما امروز پیدا کردن تلویزیونی که هوشمند نباشد دشوار است، حتی اگر بدنبال یک مدل کوچک ارزان قیمت بگردید. توضیحات بیشتر درباره عملکردها و ویژگی‌ها را در مقاله «راهنمایی در باب تلویزیون‌های هوشمند» ما بخوانید.

خلاصه مطلب: قابلیت هوشمند بودن امروزه یک ویژگی استاندارد در تلویزیون‌ها است، پس تاثیر آن در تصمیم شما برای خرید کمتر و کمتر می‌شود.

بازی کردن را فراموش نکنید: ویژگی‌ها مهم هستند

با وجود اینکه فیلم‌ها و نمایش‌ها ممکن است بیشترین توجه خریداران تلویزیون را به خود اختصاص دهند، در سال‌های اخیر بازی کردن تبدیل به کانون توجه بزرگ‌تری برای کارخانه‌ها شده است. یک تلویزیون گیمینگ خوب صرفا صدا و تصویر بسیار خوبی نخواهد داشت. گزینه‌های اتصال، ویژگی‌های گیمینگ و در مجموع پاسخگویی تلویزیون هم مهم است.

در حالی که ما تا حالا به شما توصیه کرده‌ایم دنبال درگاه‌های HDMI بیشتری باشید، یک درگاه اضافه HDMI می‌تواند به  معنی تفاوت بین این باشد که شما کنسول خود را در حالت اتصال رها کنید یا هر بار برای شروع یک راند جدید بازی «ندای وظیفه» جای پخش‌کننده بلوری خود را با کنسول عوض کنید.

با وجود آنکه HDMI 2.1 هنوز به نسبت جدید محسوب می‌شود، چیزی ضروری برای کنسول‌های نسل بعد است. و ویژگی‌های مسلمی که توسط نسخه 2.1 عرضه شده‌اند، بسیار رایج‌تر شده‌اند، مانند «حالت تاخیر خودکار پایین»(ALLM)، که به محض اینکه کنسول روشن شد، تلویزیون به حالت گیمینگ تبدیل می‌شود، و «نرخ تازه سازی متغیر»(VRR) که صفحه را فریم به فریم با خروجی آمده از تلویزیون منطبق می‌کند، و تلویزیون و صفحه نمایش را برای یک گیمینگ بدون لرزش هماهنگ می‌کند.

نرخ کنتراست: اعداد غیر قابل اطمینان

نرخ کنتراست محدوده سطوح روشنایی‌ای که تلویزیون می‌تواند نشان دهد را توصیف می‌کند. نرخ کنتراست بهتر سایه‌ها و رنگ‌های ظریف‌تر و در نتیجه جزئیات بهتری را نماش می‌دهد. به هر حال، روشی که کارخانه‌ها چنین نرخ‌هایی را اندازه گیری می‌کنند، بسیار متفاوت است. در واقع، این مشخصه آنچنان تمام و کمال بدنام شده‌ که اگر فروشنده‌ای برای جلب مشتری از آن استفاده کند، باید بروید جای دیگری خرید کنید.

ما از روشی مشابه برای بررسی نرخ کنتراست تلویزیون‌هایی که تست می کنیم، استفاده می‌کنیم، پس تقریبا می‌توانیم بگوییم که تا چه حد به هم شبیه هستند. با این وجود، باز هم بهترین راه این است که خودتان با پیدا کردن فیلمی با صحنه‌های تاریک مانند فیلم «هری پاتر» ببینید که تلویزیون جزئیات سایه را چگونه نمایش می‌دهد. روشنایی، ظرافت و سایر تنظیمات تصویر تلویزیون را قبل از گرفتن تصمیم نهایی آزمایش کنید.(راهنمایی: حالت «فیلم» یا «سینما» را انتخاب کنید.)

بهترین تلویزیون‌ها سطوح عمیق و سیاهی تاریکی دارند، در حالی که صفحه نمایش‌های ارزانتر با خاکستری تیره نور دهی می‌کنند، حتی زمانی که باید رنگ سیاه را نمایش دهند. این رنگ‌های خاکستری «سطوح بالا رفته سیاه» نامیده می‌شوند که روی تلویزیون‌های LCD سطح پایین‌تر مشکل رایجی هستند.

خلاصه مطلب: شما می‌توانید جزئیات مربوط به نرخ کنتراست کارخانه را نادیده بگیرید، چرا که از برندی به برند دیگر فرق می‌کنند. در عوض، بدنبال سطوح سیاه عمیق و حداقل میزان ایجاد هاله نور در اطراف چیزهایی با کنتراست بالا باشید.

صدا: یک ساندبار بگیرید

حتی بهترین و گران‌ترین تلویزیون‌های وضوح بالا هم یک نقطه ضعف دارند: صدای ضعیف. این نتیجه طراحی ظریف نمایشگرهای صفحه تخت است-فضای کافی برای بلندگوهای بزرگ جهت تولید صدای کامل و غنی وجود ندارد. پس شما سه انتخاب دارید: از هدفون استفاده کنید(که باعث می‌شود فردی گوشه‌گیر بنظر برسید)، یا یک سیستم صدای مجاور بخرید( که ممکن است سر هم کردنش باعث دردسر شود و همچنین باعث شلوغی می‌شود)، یا اینکه ساندبار بگیرید.

تهیه ساندبار برای تلویزیون

ساندبارها به این دلیل زبانزد هستند که، با 300 دلار یا کمتر، می‌توانند به طرز چشم‌گیری تجربه سینمایی شما را بهبود ببخشند و با  این حال در عرض چند دقیقه نصب می‌شوند. بهترین ساندربارها به اندازه کافی باریک هستند که بدون اشغال کردن فضای پایینی تصویر، زیر جا تلویزیونی قرار بگیرند. اکثر آن‌ها می‌توانند زیر یک تلویزون آویزان از دیوار قرار بگیرند. شرکت‌های متعددی هستند که جعبه‌های صدا یا جایگاه‌هایی که می‌توانند زیر تلویزیون حرکت کنند، عرضه می‌کنند. بعضی از تلویزیون‌ها و ساندربارها از «دالبی اتمس» پشتیبانی می‌کنند، یک استاندارد جدید صوتی از آزمایشگاه «دالبی» است که شامل صدای روی سقفی برای یک تجربه شنیداری کامل‌تر است. با وجود اینکه می‌توانید اثر تکنولوژی «اتمس» را با استفاده از بلندگوهای درون سقفی تجربه کنید، بسیاری از ساندبارها دارای پردازش صوتی «اتمس» و بلندگوهای درونی تولید رو به بالای صدا برای ایجاد فرصت شنیدن واقعی‌تر صدا هستند که نیازی به قرار دادن چند بلندگو مانند حالتی که  از «صدای اطراف 5.1 یا 7.1» استفاده می‌کنید، ندارند.

و نگران شلوغی حاکی از کابل‌های اضافه‌تر نباشید. تقریبا تمام تلویزیون‌های فعلی حداقل یک درگاه HDMI با قابلیت «کانال برگشت صدا»(ARC) را دارند. این ویژگی HDMI استاندارد به شما امکان استفاده از HDMI هم بعنوان ورودی و هم خروجی صدا را می‌دهد، نه تنها به شما اجازه انتقال صدا از دستگاه‌های پخش خارجی را می‌دهد، بلکه صدا را به ساندبار هم می‌فرستد. این ارتباط ARC به معنی این است که برای تمام دستگاه‌هایتان صدای عالی دریافت می‌کنید، بدون نیاز به هیچ گیرنده خاصی.

خلاصه مطلب: دیدن فیلم‌ها و ورزش‌ها با ساندبار بهتر است.

گارانتی‌های تمدید شده: پول خود را ذخیره کنید

یکی از بزرگ‌ترین منابع تولید درآمد برای مغازه‌های بسیار بزرگ لوازم الکترونیکی، گارانتی طولانی مدت است. چرا؟ چون به ندرت نیاز می‌شوند، بخصوص برای یک تلویزیون LCD با نمایشگر صفحه تخت. اکثر ویژگی‌ها در تلویزیون‌های وضوح بالا به طور قابل ملاحظه‌ای برگشت پذیر هستند، حتی LEDهایی که برای روشن کردن تصویر استفاده می‌شوند، کمابیش ضد ضربه هستند.

پس اگر یک کالای بی کیفیت بخرید، خیلی محتمل است که این گارانتی به سرعت، یا حداقل کمتر از 30 روز اولی که آن را دارید-مدت زمانی که یک مغازه معمولی سیاست برگشت کالا را پوشش می‌دهد- ظاهر شود. فراتر از این، اکثر کارخانه‌های گارانتی یک ساله ارائه می‌دهند. شرکت‌های کارت‌های اعتباری ممکن است بطور خودکار زمان پوشش خرید بیشتری ارائه دهند، پس با شرکت کارت اعتباری خود این موضوع را بررسی کنید.

خلاصه مطلب: پولتان را ذخیره کنید و با شرکت کارت اعتباری خود تماس بگیرید که سیاست حفاظت از قیمت دارد یا خیر

قیمت درست را بپردازید: تخفیف‌ها در انتظار شما هستند

با وجود اینکه همیشه با پرداخت هزینه کامل، آخرین ویژگی‌ها و بهترین قابلیت‌ها را دریافت می‌کنید، بسیاری از خریداران دست روی دست گذاشته‌اند چرا که فکر می‌کنند تلویزیون‌های کنونی بسیار گران هستند. واقعیت این است که تلویزیون‌ها هیچوقت به اندازه حالا خوب و با قیمت مناسب نبوده‌اند. در حالی که مدل‌های ممتاز راحت تا 2،000 دلار قیمتشان می‌رسد، کلی تلویزیون فوق‌العاده- تمام و کامل با داشتن رزولوشن 4K، پشتیبانی از HDR و ویژگی‌های هوشمندی که ما توصیه می‌کنیم- با قیمت بسیار پایین‌تر وجود دارند.

حتی بهتر، همیشه یک خرید عالی در راه است، پس اگر می‌خواهید تخفیف‌های کوچکی بگیرید، موقع خرید تلویزیون بعدی خود می‌توانید هزاران دلار پول را نگه دارید.

خلاصه مطلب: اگر می‌خواهید دنبال تخفیف بگردید، می‌توانید یک تلویزیون رده بالا را با مبلغ کمتر بخرید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *